• Św. JAN KANTY

"Przezacna perło w niebieskiej koronie,
        O Janie Kanty święty nasz Patronie,
        Między innymi sławny Patronami,
        Módl się za nami."

Jan Kanty urodził się w Kętach. Mając 23 lata udał się do Krakowa na studia, które ukończył w 1418 ze stopniem magistra sztuk; potem przyjął święcenia kapłańskie w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, obecnie sanktuarium ojców redemptorystów. Od 1421 przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną u miechowskich bożogrobców. Tam również zaczął przepisywać rękopisy, co robił przez całe życie, oraz głosił kazania.

• W 1429 zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię, magisterium otrzymał w 1443. W tym czasie został kanonikiem i kustoszem w Olkuszu. Z probostwa tego jednak szybko zrezygnował. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Pozostawione rękopisy świadczą o niebywałej pracowitości i wytrwałości. Zawarł w nich poglądy koncyliarystyczne, które głosił do końca życia.

W okolicy Kęt do dziś krąży opowiadanie o św. Janie na temat spotkania rozbójników w lesie. "Szedł Jan z Kęt do Krakowa przez las i spotkał rabusiów. Rabusie zabrali mu wszystkie monety jakie niósł ze sobą. Jan po opuszczeniu rabusiów po pewnym czasie zorientował się, że pozostał mu jeszcze jeden grosz w kieszeni i wrócił się do nich. Gdy ich ponownie spotkał powiedział, że ich okłamał bo ma jeszcze jeden grosz. Zszokowani zbójnicy oddali, co mu wcześniej zabrali."

• Patron szkoły

• 13 marca 1899 roku na posiedzeniu Komitetu Budowy Szkoły na wniosek ks. Fischera szkołę w górnej części Wysokiej Strzyżowskiej (naszą) nazwano "Szkołą ludową Imienia św. Jana Kantego w Wysokiej". Pomysł ten został zaakceptowany przez Wysoką c.k. Radę Szkolną Krajową w lipcu 1899 roku. 28 września 1899 roku odbył się akt poświęcenia budynków.

Postać patrona od początku istnienia szkoły była mocno szanowana. Szczególnie uroczyście obchodzono święto patrona w latach 30. XX wieku. W roku szkolnym 1931/1932 zakupiono portret patrona, a 20 października 1931 roku był po raz pierwszy dniem wolnym od nauki - przeznaczono go na uroczystości szkolne i kościelne.

Niestety w okresie II wojny światowej uroczystości te zostały zarzucone. Po jej zakończeniu nie wrócono już do sławetnego imienia patrona. Borykając się z różnymi problemami szkoła przetrwała do dziś.

• W listopadzie 2000 roku przywrócono obu szkołom w Wysokiej Strzyżowskiej pierwotnie nadane imiona. Od tego momentu patroni szkół odzyskali należne im miejsce.

• Poświęcenie sztandaru

• W dniu Patrona Szkoły w 2009 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie Sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 1 im. św. Jana Kantego w Wysokiej Strzyżowskiej. Poświęcenia sztandaru podczas uroczystej mszy świętej dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny. Mszę świętą koncelebrowali Ksiądz Dziekan Jan Wolak oraz Ksiądz Proboszcz Marian Raźnikiewicz.

Poświęcenie sztandaru było bez wątpienia wielkim wydarzeniem w historii szkoły.

• Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Jana Kantego w Wysokiej Strzyżowskiej
      • sp1wysoka@o2.pl