Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie
nowego roku szkolnego 2024/2025
2 września
godz. 8:00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym
godz. 9:00 - inauguracja w budynku szkoły
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie
nowego roku szkolnego 2024/2025
2 września
godz. 8:00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym
godz. 9:00 - inauguracja w budynku szkoły
Za nami kolejny już rok szkolny. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 zaczęło się od Mszy Świętej w której uczestniczyliśmy wspólnie z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawowa Nr 2.
Następnie przenieśliśmy się do budynku szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły głos zabrała Pani dyrektor, która podsumowała zakończony czas pracy i nauki.
W dalszej części mogliśmy obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas starszych. Odbyło się też pożegnanie tegorocznych absolwentów, którym wszyscy dziękujemy za spędzony razem czas oraz życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w kolejnych szkołach.
Pożegnaliśmy również nauczycieli którzy wraz z kończącym się rokiem szkolnym kończą także pracę w naszej placówce, naszej pedagog - Pani Marii, nauczycielowi wychowania fizycznego - Panu Wojciechowi oraz katechecie ks. Piotrowi. Dziękujemy z wspólnie spędzone lata i życzymy wszystkiego dobrego!
Uczniom życzymy udanego wypoczynku i okazji do naładowania akumulatorów prze kolejnymi szkolnymi wyzwaniami.
19 czerwca nasze kochane przedszkolaki odwiedziły Wesołą Zagrodę w Gliniku Dolnym. Właściciele tego niezwykłego miejsca przywitali ich bardzo miło i oprowadzili po całej zagrodzie. Dzieci z radością oglądały zwierzęta, m.in. lamy, alpaki, kozy, strusie, osiołka, króliczki, konie, gołębie i niespotykane jeżozwierze.
Największą atrakcją było karmienie zwierząt, głaskanie ich i przytulanie. Nie zabrakło też chwil na zabawę w ogródku i pieczenie kiełbasek.
Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
W poniedziałek 17 czerwca klasy 4-8 wyjechali na wycieczkę do Sanoka. Pogoda dopisała i w dobrych humorach wszyscy zasiedli w autokarze.
Pierwszym punktem w planie wycieczki była wizyta w Muzeum Historycznym które mieści się na Zamku Królewskim. Podzieleni na dwie grupy, pod opieką przewodników, uczniowie zanurzyli się w świat historii. Słuchając interesujących opowieści przemierzali zamkowe korytarze i komnaty podziwiając wiekowe eksponaty i dzieła sztuki.
Muzeum posiada jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, ponad 1200 eksponatów, w tym najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne. Wystawę tworzą także eksponaty pochodzące z dawnych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej.
Na zamku znajdują się również galerie artysty Mariana Kruczka oraz malarza i grafika Zdzisława Beksińskiego.
Następnie wycieczka przemieściła się do Muzeum Budownictwa Ludowego. Była to okazja przenieść się w nieistniejący już świat galicyjskich miasteczek i wsi.
Rozpoczęliśmy od warsztatów edukacyjnych.
Uczniowie klas 4 i 5 uczestniczyli w zajęciach pt. "Obyś cudze dzieci uczył". Były to zajęcia z kaligrafii, w czasie których uczniowie poznali historię pisma przenosząc się w czasie do szkoły sprzed stu lat. Dowiedzieli się jak ona funkcjonowała, zobaczyli dawne podręczniki, zeszyty, piórnik i tornister. Poznali też zasady kaligrafii, nauczyli się pisać rysikiem na tabliczce oraz posługiwać się piórem i atramentem.
W tym samym czasie klasy 6-8 uczestniczyły w warsztatach "Nie święci garnki lepią". W trakcie lekcji uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości na temat garncarstwa. Mieli także możliwość obejrzenia archiwalnych zdjęć ilustrujących pracę garncarza, usiedli przy tradycyjnym kole garncarskim. Najciekawsza jednak była praca z gliną i samodzielnie wykonanie glinianych figurek i naczyń.
Później przyszedł czas na zwiedzanie Skansenu. Dwie grupy pod okiem przewodników i opiekunów wyruszyły w przeszłość by poznać życie naszych przodków.
W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć pracownie dawnych rzemieślników i zapoznać się z ich pracą. Odwiedzaliśmy wiejskie chałupy, a barwne opowieści przewodników obrazowały codzienne życie i zwyczaje różnych grup etnicznych zamieszkujących nasz region.
Na zakończenie zmęczeni i głodni udaliśmy się na szybki posiłek, a następnie w dobrych humorach wróciliśmy do domu.
W czwartek 13 czerwca dzieci z klas I-III, a w piątek 14 czerwca przedszkolaki wystąpiły przed bardzo ważna publicznością. Publicznością najważniejszą... Przed własnymi rodzicami. którzy przybyli do szkoły aby wspólnie ze swoim pociechami świętować to wzruszające wydarzenie.
Były piosenki, był taniec oraz przedstawienie, Kto nie widział, niech żałuje. Poprzez śpiew, taniec i recytację wierszy dzieci wyraziły swoją miłość do rodziców.
Po uroczystości dzieci złożyły na ręce rodziców przygotowane wcześniej upominki. W tym dniu nie zabrakło miłości, uścisków oraz pamiątkowych zdjęć.
6 czerwca nasi szkolni piechurzy pod wodzą niezawodnego Pana Grzegorza wyruszyli na kolejny rajd ścieżkami i bezdrożami Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Tym razem w programie znalazły się:
Czarny Dział, Kiczora Mała, Kiczora Duża, Sucha Góra.
Na sam dźwięk tych nazw - znów nas bolą nogi !
Ponad 17 kilometrów pośród niewątpliwie pięknych okoliczności przyrody, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Mimo zmęczenia - dla tych widoków było warto !
5 czerwca uczniowie klasy 8 zaprosili koleżanki i kolegów z klasy 7 na wspólny komers wyjazdowy.
Nasi najstarsi uczniowie pojechali do Rzeszowa by wspólnie spędzić czas i bawić się w Parku Trampolin Grawitacja. Przy okazji odwiedzili także Muzeum Dobranocek oraz zwiedzali rzeszowski rynek.
Zabawa była udana, wszyscy wracali do domów zmęczeni ale zadowoleni.
Supertalent to powiatowy konkurs dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, którego organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie. 29 maja odbyła się już 16 edycja konkursu. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich tym, że miała formę dwuetapową (etapy szkolny i powiatowy).
Do udziału zgłosiło się 101 uczniów z 12 szkół. Po etapach szkolnych do eliminacji powiatowych zakwalifikowano 20 uczestników. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 8 Nikodem Trojanowski.
Tegoroczna walka o laur prymu była niezwykle zacięta. Nikodem był godnym ambasadorem naszej szoły. Po pierwszej części testowej uzyskał wysoki wynik 20 pkt i razem z trójką innych uczestników stanął do dogrywki o awans do ścisłej trójki. Niestety w tej części zabrakło troszeczkę szczęścia.
Serecznie gratulujemy Nikodemowi wiedzy oraz postawy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Za udział w konkursie Nikodem otrzymał nagrodę książkową oraz dyplom. Nagrody wręczyli Panowie Wicestarosta Strzyżowski Zbigniew Korab oraz Dyrektor ZST Adam Witek, którzy zlożyli gratulacje zarówno uczestnikom konkursu, jak i ich opiekunom.
zdjęcia dzięki uprzejmości / źródło: ZST w Strzyżowie
27 maja 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I- III pod opieką swoich wychowawczyń pojechały na wycieczkę do Kompleksu Turystycznego w Brzezówce koło Kolbuszowej
Najpierw zwiedziliśmy park historyczny. Spacerując alejkami podziwialiśmy figury ryczących dinozaurów, zwierząt a także postacie Rzymian, Egipcjan, Indian.
Później uczestnicy wycieczki korzystali z wielu atrakcji i urządzeń dostępnych w kompleksie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, park linowy, trampoliny, basen z łódeczkami, kule wodne, gokarty.
Potem zjedliśmy kiełbasę z grilla i pyszne lody. Pogoda dopisywała, więc wszyscy świetnie się bawili.
Pod koniec kwietnia 2024r. odbyły się etapy powiatowe konkursów matematycznych, w których brali udział uczniowie naszej szkoły.
Znamy już wyniki, które prezentujemy poniżej.
Jakub Drogoń kl. IV - finalista,
Alan Czaja kl. VI - finalista,
Dominik Jakieła kl. VI - laureat.
Gratulujemy, oraz życzymy dalszych sukcesów !
Dzień pszczół obchodzony jest z wielkim entuzjazmem, zwłaszcza wśród najmłodszych przedszkolaków.
Aby podkreślić ogromne znaczenie tych drobnych ale bardzo pracowitych owadów przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które miały na celu wprowadzić wszystkich w świat przyrody i ekologii.
A na zakończenie dnia dzięki uprzejmości pana Józefa, który jest pasjonatem pszczelarstwa, dzieci mogły zobaczyć z bliska jak wygląda ul i co się w nim znajduje.
24 maja uczniowie klasy 8 przyjęli zaproszenie skierowane przez Dyrekcję Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie i wyjechali na dni otwarte strzyżowskiej szkoły średniej.
Była to okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki, bazą dydaktyczną oraz porozmawiania z nauczycielami oraz uczniami szkoły.
Po krótkiej prezentacji szkoły przez dyrekcję, licealiści przedstawili program artystyczny. Następnie ósmoklasiści wraz z wyznaczonymi opiekunami "wyruszyli w teren" by na własne oczy zobaczyć klasopracownie i uczestniczyć w przygotowanych na tę okazję mini quizach, konkursach i zabawach.
Być może dla wielu obecnych ósmoklasistów strzyżowskie liceum stanie się kolejną szkołą.
Dziękujemy za zaproszenie!
20 maja nasza ulubiona Filharmonia Podkarpacka, ponownie zawitała w naszych progach by po raz ostatni przed wakacjami wciągnąć nas w magicznyczas muzyki. Jak zawsze było wybornie!
Do zobaczenia i usłyszenia w nowym roku szkolnym.
Dziś, 14 maja, nasi Ósmoklasiści rozpoczynają trzydniowy maraton egzaminacyjny.
Począwszy od wtorku napiszą kolejno egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego na który wszyscy wybrali język angielski.
Naszej ósmej klasie życzymy łatwych tematów, prostych zadań i jak najwyższej liczby uzyskanych punktów.
POWODZENIA!
30 kwietnia nasza szkoła zamieniła się w wioskę Smerfów. A to za sprawą obchodzonego Dnia Autyzmu. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla naszej społeczności szkolnej, ale także dla naszych gości: wychowawców i wychowanków Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Strzyżowie, którzy po raz pierwszy nas odwiedzili.
W organizację imprezy zaangażowanych było wiele osób i grup m.in. najmłodsze przedszkolaki, które z pełną gracją zaprezentowały taniec niebieskich motylków (które są symbolem kojarzonym z autyzmem).
Uczniowie klas V, VI i VIII przygotowali ciekawe przedstawienie, przybliżające problemy osób z autyzmem i wskazujące drogi dotarcia do nich.
Niespodzianką był rozśpiewany i roztańczony występ naszych gości, którzy wcieli się w rolę smerfów, ciągle nękanych przez Gargamela i jego kota Klakiera.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wesołą wspólną zabawą.
Celem przedsięwzięcia była integracja, a także uwrażliwienie naszych uczniów na problemy osób z autyzmem i powiedzenie głośno że AUTYZM TO NIE CHOROBA !
Wspólna zabawa, robienie słodkich babeczek, ozdabianie wielkiego niebieskiego motylka, uśmiechnięte buzie i radość w oczach - udowadniają że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami …
Wystarczy tylko chcieć zrozumieć, poznać się oraz otworzyć na innych !
30 kwietnia klasy IV oraz VI wyruszyły na pieszą wycieczkę w okolice przysiółka Draby. Nasz przewodnik, pan Grzegorz Włodyka, zabrał nas w miejsce nieoczywiste, niewielu osobom znane - miejsce pamięci.
Zobaczyliśmy pamiątkową macewę - miejsce spoczynku zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Według przekazów, w tym miejscu w czasieII wojny światowej mieszkaniec naszej wsi, ukrywał żydowską rodzinę. Niestety, w skutek donosu niesprzyjających mu osób, Niemcy napadli na niego. Podczas tortur wymusi na nim wyjawienie miejsca pobytu rodziny. Okupanci odnaleźli ją i brutalnie zamordowali.
Ta wycieczka była niesamowitą lekcją historii w plenerze, którą uczniowie na pewno zapamiętają na długo.
Z okazji Święta Ziemi co roku w Polsce są organizowane wykłady, konferencje dotyczące ochrony środowiska. W szkołach z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów i otoczenia szkoły.
Nasza szkoła również bierze udział w takiej akcji. Dzieci wzięły udział w akademii: recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
Zorganizowany został konkurs na biżuterię z materiału ekologicznego - wykonaną przez dzieci biżuterię można obejrzeć w szkole pod tablicą z ogłoszeniami.
Co warto wiedzieć o Ziemi?
- ponad 70% całej powierzchni Ziemi zajmuje woda, pozostałe obszary to wyspy i kontynenty,
- doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny, dokładny czas wynosi 23 godziny, 56 minut i 4 sekundy ale dla ułatwienia ten czas jest zaokrąglany,
- według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat,
- obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób,
- najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest,
- najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.
Co można zrobić na Dzień Ziemi?
- zmienić transport z samochodu na rower,
- ograniczyć zużycie wody,
- zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach lub ograniczyć- oszczędzać prąd,
- nie kupować rzeczy z których nie korzystamy.Przypominam, że w szkole nadal zbieramy zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie oraz plastikowe nakrętki.
Z całego serca dziękujemy wszystkim za ten dobry uczynek.
Rodzicom, dzieciom każdej osobie, która pomogła w organizacji, w zbiórce,
w transporcie...
Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do choć minimalnego uśmiechu...
Dużo zdrowia zarówno dla obdarowanych jak i nas wszystkich!
Zebraliśmy łącznie mnóstwo rzeczy z listy, na łączną kwotę 3500 zł!
Brawo Wy!
Lekcja matematyki nie musi być nudna.
Uczniowie klasy 5 w ciekawy sposób uczyli się dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych robiąc zakupy.
Przenieśliśmy się w czasy kiedy nie było automatycznych kas fiskalnych.
Pamiętajmy, że matematyka to nie tylko liczby i wzory – to fascynujący świat odkrywania i logicznego myślenia!
Podsumowanie działu o stawonogach i mięczakach w klasie 6 skończyło się nie tylko sprawdzianem wiedzy ale także kreatywnym sprawdzianem własnych umiejętności plastycznych!
Powered by aSc EduPage